i aM sick sons worK
Git Search_Nav_Refactoring
Nyhet
8 jan 2019, 8:00 CET

400 sommarjobb att söka på BillerudKorsnäs 2019

Idag öppnas webbansökan till BillerudKorsnäs sommarjobb för 2019. Jobben finns från Östergötland i söder till Norrbotten i norr och inom en rad olika verksamhetsområden, från produktion och underhåll till inköp, IT och laboratoriearbete.

Sommarjobben är varierade och erbjuds bland annat inom arbetsområdena produktion, mekaniskt och elektriskt underhåll, inköp, administration, magasin och utlastning, logistik, IT, kvalitet och laboratoriearbete. De har varierande längd på mellan 2-16 veckor under tiden maj-augusti, beroende på uppgift och produktionsanläggning. Arbetstiderna kan vara dagtid, kontinuerlig skiftgång eller tvåskift.


Antalet sommarjobb per produktionsanläggning
Med reservation för att antalet jobb kan komma att förändras.

Produktionsanläggning Län Ant. jobb
Frövi/Rockhammar Örebro 60
Gruvön Värmland 65
Gävle Gävleborg 115
Karlsborg Norrbotten 70
Skärblacka Östergötland 80


– Att bekanta sig med oss genom ett sommarjobb är en utmärkt introduktion som i många fall har lett vidare till ett fast jobb. Sommarjobb ger också oss en värdefull möjlighet att knyta viktiga kontakter för framtiden, inte minst eftersom vi på flera av våra anläggningar står inför en generationsväxling med stort rekryteringsbehov de närmaste åren. Vi hoppas i år även kunna intressera fler kvinnliga sökande och nå ambitionen på en jämn fördelning mellan kvinnor och män bland våra sommaranställda, säger Tim Paradis, People Development Manager, BillerudKorsnäs.


Fakta
Ansökningstid: 7 januari – 3 mars
Ålderskrav: Den sökande måste ha fyllt 18 år

Mer information och annonser hitta du här

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Tim Paradis, People Development Manager, 072-501 73 19, tim.paradis@billerudkorsnas.com

Alternativt HR-chef för respektive produktionsanläggning:

Monica Linder, Frövi/Rockhammar, 070-618 71 10, monica.linder@billerudkorsnas.com
Carina Fridell, Gruvön, 072-231 38 42, carina.fridell@billerudkorsnas.com
Annika Deutsch, Gävle, 070-795 15 37, annika.deutsch@billerudkorsnas.com
Mona Harila, Karlsborg, 070-547 79 99, mona.harila@billerudkorsnas.com
Jimmy Hayashi, Skärblacka, 070-394 55 35, jimmy.hayashi@billerudkorsnas.com